Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Zakończenie roku szkolnego
Akademia Chóralna
Akademia Chóralna to projekt, którego celem jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra, przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego. Dbałość o obecność śpiewu w życiu każdego człowieka od najmłodszych lat to nasza misja. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom zmieniającym się w zależności od wieku – różne przecież są potrzeby dzieci, dorosłych, amatorów i zawodowych śpiewaków. A że właśnie śpiew zespołowy jest najlepszą formą obecności śpiewu w życiu, dającą korzyści nie tylko artystyczne, lecz także psychologiczne oraz społeczne – to właśnie chóry są sposobem na realizację naszej misji.Projekt zakłada wsparcie dyrygentów, chórów i młodych śpiewaków.
Cele szczegółowe projektu to
• zwiększenie liczby chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
• poprawienie poziomu artystycznego istniejących chórów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
• umożliwienie jak największej liczbie chórów skonfrontowania swoich osiągnięć z innymi zespołami;
• umożliwienie chórzystom wymiany doświadczeń podczas wspólnych projektów;
• stworzenie możliwości uczenia się od starszych kolegów – zawodowych śpiewaków i instrumentalistów
• doskonalenie warsztatu wykonawczego młodych śpiewaków;
• organizowanie szkoleń, warsztatów i lekcji dla śpiewającej młodzieży z najlepszymi teoretykami oraz nauczycielami praktykami – światowej sławy śpiewakami i dyrygentami;
• umożliwienie młodym śpiewakom występowania na jednej scenie z zawodowymi muzykami, w tym z gwiazdami wokalistyki i dyrygentury
• wspieranie merytoryczne jak największej liczby chórów i dyrygentów;
• organizowanie warsztatów i szkoleń dla dyrygentów;
• stworzenie dla dyrygentów sieci wymiany doświadczeń;
• wydawanie materiałów niezbędnych do pracy z chórami na różnych poziomach
• zamawianie nowego repertuaru dla chórów.Projekt obejmuje działania podejmowane w ramach macierzystych projektów Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, a także szkolenia dla dyrygentów i publikacje materiałów merytorycznych i nutowych. Wszystkie wymienione zadania są realizowane w ramach przyjętego na dany rok tematu, a ponadto dotyczą tematów uniwersalnych związanych z metodyką prowadzenia chóru.
Warsztaty czujności onkologicznej
W dniu 30.05.2019 odbyły się w naszej szkole warsztaty czujności onkologicznej przeprowadzone przez panie edukatorki z DCO we Wrocławiu. W czasie warsztatów dla uczniów klas 8.SP i 3.Gimnazjum przeprowadzono naukę samobadania piersi oraz jąder, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą profilaktyki onkologicznej. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.Zapraszamy rodziców uczniów oraz nauczycieli w wieku 40-65 lat na bezpłatne badanie w kierunku raka głowy i szyi. Badanie jest bezbolesne i trwa 2 minuty. Więcej informacji pod adresem www.nowotwory.wroclaw.pl
Relacja z akcji "Przerwa na czytanie w SP 109 we Wrocławiu"
W naszej szkole w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach IV akcji „Przerwa na czytanie” wzięło udział 407 osób. Na dzień lektury wybraliśmy środę, 15 maja 2019 roku. Braliśmy udział w akcji po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.
Szkoła nasza mieści się w dwóch budynkach i w obu mamy biblioteki, które tworzą wspólną całość. Uczniowie obu części wraz z nauczycielami przyłączyli się do czytania. Wśród klas 1-5 było to 8 zespołów klasowych, a wśród klas 6-8 były to trzy klasy. Uczniowie czytali sami po cichu, słuchali głośnego czytania nauczycieli bądź swoich kolegów i koleżanek, którzy przygotowali na tę okazję fragmenty swoich ulubionych książek. Czytanie miało miejsce w klasach szkolnych, na korytarzach, w pomieszczeniach biblioteki, a nawet w autokarze. Dwie klasy czwarte, korzystając z przerwy w zwiedzaniu, słuchały głośnego czytania jednej z pań wychowawczyń.
Informację o „Przerwie na czytanie” otrzymali wszyscy rodzice naszych uczniów oraz wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Przy wejściach do pomieszczeń bibliotecznych oraz w holu szkoły umieszczone zostały plakaty informujące o akcji i zachęcające do udziału w niej.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Część wybierała pierwszą z brzegu książkę, a część zadała sobie nieco trudu, by wybrać swoją ulubioną lekturę i nauczyć się głośnego czytania jej fragmentu. Także nauczyciele, którzy czytali głośno uczniom proponowali swoje ulubione lektury, lektury swoich dzieci lub przy wyborze konsultowali się z uczniami i bibliotekarkami.
Uczniowie cieszyli się z możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji i biciu rekordu. Dopytywali się kiedy będzie wiadomo, czy rekord został pobity. Nauczyciele (nie tylko poloniści i bibliotekarze) doceniali możliwość promocji czytani i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
2
Wyniki "Konkursu Ekologicznego"
Dnia 10 maja b.r. odbył się w naszej szkole Finał XVIII Dolnośląskiego Konkursu Ekologicznego. Konkurs objęli patronatem DOLNOŚLĄSKI KURATOR OŚWIATY i DZIEKAN WYDZIAŁU PRZYRODNICZO-TECHNICZNEGO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU.
Po bardzo wyrównanej walce Komisja przyznała:
I miejsce i tytuł laureata drużynie z Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czarnym Borze
II miejsce i tytuł finalisty – drużynie z Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu
III miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrocławiu
IV miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 90 we Wrocławiu
V miejsce i tytuł finalisty – drużynie ze Szkoły nr 1 we Wrocławiu
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a zwycięska drużyna dodatkowo – pamiątkową statuetkę.
Serdecznie gratulujemy!
Festyn Grabiszyński
Przerwa na czytanie
Konsultacje dla rodziców
Uwaga strajk!
Zgodnie z informacją przekazaną w mediach od poniedziałku, 08.04.2018 rozpoczął się strajk, również w naszej szkole - będzie trwał do odwołania.Nie ma możliwości prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych –możemy zapewnić opiekę tylko najbardziej potrzebującym. Proszę postarać się zapewnić opiekę swoim dzieciom.
Kuchnia i stołówka będzie działała normalnie, będą obiady. Ewentualny tryb rezygnacji z nich jest taki sam, jak w przypadku każdej nieobecności dziecka - trzeba rezygnację zgłosić rano do intendenta, tel. 717986839 w. 113. Będzie działał również sekretariat szkoły.
Jeszcze raz przypominam link do miejskiej oferty zajęć dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli:
https://www.wroclaw.pl/zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-podczas-strajku-nauczycieli.
Jako szkoła, nie rezerwowaliśmy żadnych zajęć w mieście dla uczniów - nie będziemy mieli opiekunów na wyjścia; na niektóre z nich mogą się zapisywać rodzice. Szkoła skorzysta być może z zajęć, które mogłyby się odbyć w naszym budynku.
I po raz kolejny potwierdzam moją gotowość dołożenia wszelkich starań, aby zorganizować zarówno egzamin gimnazjalny (10.04.-12.04.2019 r.) i egzamin ósmoklasisty
(15.04.-17.04.2019 r.)Będziemy informowali Państwa na bieżąco o każdej zmianie sytuacji.
z poważaniemIwona Czubata, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego we Wrocławiu
INFORMACJE DOTYCZĄCE STRAJKU
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 przypomina, że pracownicy szkoły poprzez referendum podjęli decyzje o gotowości przystąpienia do akcji strajkowej planowanej od 8 kwietnia 2019 do odwołania.
Proszę śledzić media - informacja, że 8 kwietnia rozpoczyna się strajk nauczycieli będzie oznaczał, że nasza szkoła od poniedziałku strajkuje.
Nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - szkoła nie będzie zamknięta, ale będziemy mogli zapewnić opiekę bardzo niewielkiej grupie dzieci i uczniów. Proszę przygotować się na konieczności zapewnienia opieki swoim dzieciom.
Kuchnia i stołówka będzie działała normalnie, będą obiady. Ewentualny tryb rezygnacji z nich jest taki sam, jak w przypadku każdej nieobecności dziecka - trzeba rezygnację zgłosić rano do intendenta, tel. 717986839 w. 113.
Będzie działał również sekretariat szkoły.
Poniżej link do miejskiej oferty zajęć dla dzieci i młodzieży podczas strajku nauczycieli:
https://www.wroclaw.pl/zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-podczas-strajku-nauczycieli
Potwierdzam gotowość dołożenia wszelkich starań, aby odbyły się planowane na:10.04.-12.04.2019 r. egzamin gimnazjalny,15.04.-17.04.2019 r. egzamin ósmoklasisty.Będę informowała Państwa na bieżąco o każdej zmianie sytuacji.Iwona Czubata, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego we Wrocławiu
Rekrutacja do klasy sportowej
Zapraszamy na kiermasz wielkanocny 3-04-2019 (najbliższa środa) od 15.30 - 18.30
Zapraszamy na konsultacje
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz
Harmonogram przebiegu "Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego"
Wyniki Konkursu Ekologicznego
14 marca 2019r. odbył się półfinał XVIII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO. Brało w nim udział 46 szkół - 137 uczniów ( jedna szkoła miała drużynę dwuosobową). Do finału zakwalifikowano pięć najlepszych drużyn.
1. Szkoła Podstawowa nr 90 im.prof. St. Tołpy we Wrocławiu
2. Szkoła Podstawowa nr 6 we Wrocławiu oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu
3. Zespół Szkół nr 20 we Wrocławiu
4. Gminny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czarnym Borze
III etap (finał) odbędzie się 10.05 2019 r. o godz.10.00 w Szkole Podstawowej nr 109 we Wrocławiu.
Wszystkim drużynom oraz opiekunom serdecznie gratulujemy !
Rekolekcje
Dni Otwarte w naszej szkole - szczegóły
Archiwum Aktualności